Juz niedługo, już za chwilę muzułmanie na całym świecie rozpoczną 29/30 dniowy post Ramadanowy. Post zaczyna się wraz z rozpoczęciem nowego miesiąca księżycowego Ramadanu i kończy się w chwili zakończenia tego miesiąca. Początek i koniec Ramadanu jest uzależniony od faz księżyca. Każdego roku Ramadan rozpoczyna sie około 11 dni wcześniej niż poprzedniego roku.
Bóg powiedział, że wszystkie uczynki jakie człowiek robi sa dla niego samego, natomiast post jest tylko dla Boga. Czas Ramadanu jest prawdziwym sprawdzianem charakteru i wiary człowieka. Od świtu do zachodu słońca powstrzymujemy się od jedzenia i picia, nie jest to łatwe, szczególnie w tak długie dni jakim jest sezon letni, ale dla Boga, człowiek jest w stanie pokonać swoje ludzkie słabości i pragnienia, tak naprawdę tylko dla Niego. Nikt nie jest w stanie nas sprawdzić, czy naprawdę pościmy, czy jednak podjadamy w ukryciu. Jedynie Bóg wie, czy naprawdę utrzymujemy post.
Po miesiącu poszczenia człowiek czuje się mocniejszy i dumny, że udało mu się, że jest silny i że jak Bóg da czeka go za to nagroda. Ramadan pokazuje nam, co to znaczy czuć głód i pragnienie, wzbudza u nas empatię dla biednych ludzi oraz wdzięczność Bogu za to, co mamy. Podczas Ramadanu jesteśmy zachęcani do czynienia jeszcze więcej dobrych uczynków i aktów czci niż zwykle. Ten miesiąc powinien być dla nas trampoliną do zmiany naszego życia na lepsze, aby stać się lepszym człowiekiem.
Ramadan kończy się świętem (Eid), które trwa trzy dni, jest to czas radosny i rodzinny. Każdy ubiera swoje najlepsze ubranie i idzie na modlitwę do meczetu. Cieszymy się wspólnie, że udało nam się przepościć cały miesiąc i liczymy na nagrodę u Boga. Dzieci dostają prezenty, przygotowuje się poczęstunek i wszyscy się odwiedzają. Dzieci przez cały miesiąc czekają z niecierpliwością na Eid, przygotowujemy ozdoby, planujemy prezenty,dzieci uczą się, że czasem trzeba poczekać, że nie wszystko można mieć odrazu, trzeba sobie zapracować dobrym zachowaniem itp
Kiedy kończy się Ramadan, na Eid przed modlitwą, obowiązkiem muzułmanina jest zapłacić (jako jedzenie) dla biednych jałmużnę (ZAKAT al Fitr), aby i oni mogli mieć miłe święta.
Oczywiście dzieci nie poszczą, jedynie osoby w pełni świadome swoich czynów. Kobiety w ciąży, osoby starsze, chore, podróżujące nie muszą pościć. Bóg nie chce naszej szkody, jedynie chce, abyśmy wzmocnili naszą wiarę i poddanie Jego woli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz