czwartek, 18 czerwca 2015

Kalendarze ramadanowe i nie tylko

Dziś chciałabym pokazać wam kalendarze Ramadanowe dla dzieci. Nie jest to rzecz obowiązkowa w islamie, ale bardzo pomocna, kiedy ma się małe dzieci :-)

Pierwszy kalendarz ramadanowy wykonałam trzy lata temu, kiedy stwierdziłam, że dzieci są w stanie już coś zrouzmieć. Aby ułatwić im wyobrażenie sobie ile trwa Ramadan i jak długo jeszcze do Eid (święta na zakończenie Ramadanu), wykorzystałam metodę zrywania każdego dnia wstążeczki, których było 30. W ten obrazowy sposób moje maluszki nie tylko mogły zobaczyć ile jeszcze do końca, ale przy okazji uczyły sie liczyć i miały przy tym fajną zabawę. Pierwszy raz taką metodę wykorzytałam, kiedy mąż wyjechał w delegację, a dzieci bardzo tęskniły i wciąż się pytały, kiedy "baba" (po arabsku to tata) wróci. Wówczas wypisałam im na kartce ilość kreseczek, jaka pozostała do przyjazdu taty. Każdego dnia miały skreślać jedną. Przyznam, że uratowało mnie to przed wysłuchiwaniem po kilkanaście razy dziennie: "kiedy przyjedzie?". Dzieci się uspokoiły i pilnowały każdego dnia ile jeszcze zostało :-) Także polecam tą metodę wszystkim mamom  w podobnej sytuacji, może u was też się sprawdzi? :-)

Tutaj zdjęcie pierwszego kalendarza









Na kolejny Ramadan postanowiłam wykonać kalendarz do wydruku. Zamysł był taki, aby dzieci mogły przyklejać naklejki na każdy zakończony dzień Ramadanu. Akurat był czas fascynacji naklejkami, więc dzieciom bardzo podobał się pomysł i skrupulatnie pilnowały swojej kolejki na przyklejenie naklejki 
Dziewczynkom zrobiłam jeden wspólny (oczywiście różowy), a synowi drugi osobno, aby mógł sobie przykleić w swoim pokoju. Kalendarz pod postacią księżyca i gwiazdy został wydrukowany, a następnie wycięty i powieszony.










W tym roku zatęskniłam za ręczną robotą, dlatego postanowiłam samodzielnie wykonać kalendarz. Dzieci są już w takim wieku, że zadają bardzo duzo pytań na temat islamu, z tego powodu uznałam, że są gotowe na wspólną, małą naukę o islamie. Połączyłam metodę skreślania dni razem z przecinaniem każdego dnia jednej wstążeczki. Dodałam jednak karteczki z wybranymi przeze mnie cytatami Koranu, hadisami i podstawowymi zasadami etyki muzułmańskiej. Każdego dnia będziemy czytać jedną karteczkę i dyskutować na ten temat. Starałam się wybrać proste zagadnienia, ale zarazem bardzo ważne, jak nie kłam, bądź dobry dla innych, mów dobre rzeczy, czystość jest połową wiary, modlitwa, Bóg jest Jeden i tylko Jemu należna jest cześć, Bóg stworzył wszystko i wie wszystko,itd Uważam, że jedną z najważniejszych rzeczy, jaką musimy wpierw nauczyć dzieci jest Jedność Boga i to, że Jemu wszystko zawdzięczamy. Musimy wpierw zasiać ziarenko miłości i wdzięczności do Boga Jedynego, a następnie uczyć, czego od nas Bóg wymaga, aby praktyka islamu wynikała ze szczerej chęci przypodobania się Bogu, a nie rodzicom, czy innym.









Drugą rzeczą, jaką chciałam im wytłumaczyć i pokazać jest ważność w islamie sadaqa, czyli jałmużny. Aby zarówno zobaczyły, że można zbierać pieniążki, aby później móc pomóc potrzebującej osobie oraz aby poczuły, że pomaganie innym jest przyjemne i daje nam dużo satysfakcji. Wykorzystałam zwykły słoik do którego każdego dnia będziemy wrzucać pieniążki, na zakończenie Ramadanu znajdziemy osobę, której pomogą te pieniążki inshallah (jak Bog da). Przyznam, że pomysł ogromnie zachwycił dzieci.
 
Synek jako pierwszy dał swoje 20 zł do słoika Mashallah :-)






Ozdób na Ramadan nie zrobiłam, bo postanowiłam tym razem pozostawić tę atrakcję na Eid, czyli na święta zakończenia Ramadanu J inshallah







Brak komentarzy: